سه‌شنبه, 12 فروردين 1399
 • ساعت : ۱۰:۳۱:۱۱
 • تاريخ :
   ۱۳۹۸/۱۱/۲۰ 
 • تعداد بازدید : 414
 • کد خبر : ۱۲۲۱۸۰
با حضور مهندس عباس کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزی
از 6 دستاورد تحقیقاتی مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی رونمایی شد

با حضور مهندس کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزی:

 از 6 دستاورد تحقیقاتی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی رونمایی شد

 

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی ،  عباس کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در مراسم رونمایی از 6دستاورد تحقیقاتی و تجلیل از نمونه های بخش کشاورزی  ، با بیان اینکه بخش کشاورزی مدیون تلاش فعالان عرصه تولید است، گفت : ۸۰ درصد انرژی غذایی کشور در داخل تولید می ‌شود  و  وضعیت تولید محصولات کشاورزی در کشور مطلوب است. 

کشاورز افزود: در تمام دنیا تلاش بر این است که ۸۰ تا ۸۵ درصد نیازشان را از تولید داخل تأمین کنند و برای بسیاری از کشورها با وجود آب کافی رسیدن به این رقم یک آمال و آرزو است و هیچ کشوری نیست که بتواند صددرصد و حتی ۹۰ درصد از نیازهای غذایی خود را  از داخل تأمین کند.

 وی ادامه داد : تولیدات و کالاهای کشاورزی باید در قالب کشاورزی قراردادی تعریف شوند و تولید نیز باید  بر اساس سفارش و تقاضای بازار باشد تا  از این طریق درآمد کشاورزان افزایش یابد.

مهندس کشاورز  با اشاره به پتانسیلهای بخش کشاورزی استان آذربایجان غربی اضافه کرد: ما می توانیم با یک برنامه ریزی مناسب، علاوه بر تامین حق آبه دریاچه ارومیه، کشاورزی پایدار را در این استان  توسعه دهیم ، به طوری که در ظرف مدت ده سال می توان  تولید محصولات باغی در استان را تا ۴۲ درصد افرایش داد.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد: سه رویکرد  محوری تقویت امنیت غذایی، پایداری تولید و افزایش درآمد کشاورزان در اولویت برنامه های وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد.وی افزود: کمبود آب و بهره  پایین و ناپایداری منابع از چالش‌های بخش کشاورزی است که البته برای مقابله با این چالش  ،  برنامه جامعی داریم.

مهندس کشاورز  با تاکید بر ضرورت بهره گیری از ظرفیت کشورهای اوراسیا برای توسعه صادرات محصولات کشاورزی،  تصریح کرد: دامپروری باید در استان آذربایجان غربی توسعه یابد و به دلیل میزان بالای اشتغال استان در بخش کشاورزی، کشت گیاهان دارویی و کشت های متراکم گلخانه ای در استان نیز باید توسعه و گسترش یابد.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه تولید محصولات کشاورزی کشور از اول انقلاب تاکنون ۵ برابر شده است، اظهار کرد: در حال حاضر علاوه بر مصرف داخل میزان ۸۰۰ هزار تن شیر به کشورهای دیگر صادر میشود.

وی در پایان تاکید کرد که  استان  آذربایجان غربی نیازمند کشاورزی صنعتی، پیشرفته ومدرن است تا ازخام فروشی محصولات جلوگیری شود.

استاندار آذربایجان غربی نیز در این مراسم از سرپرست وزارت جهاد کشاورزی به عنوان یکی از اعضای اصلی ستاد احیای دریاچه ارومیه درخواست نمود که در خصوص برخی مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه که مانع توسعه کشاورزی استان شده است بازنگری شود.

دکتر رضایی رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی آذربایجان غربی نیز در این مراسم  در ارتباط با عملکرد  تحقیقاتی و دستاوردهای علمی -  پژوهشی مرکز گزارش مبسوط و جامعی را ارائه داد و در پایان از  مقام عالی وزارت و مسئولین استان  خواهان توجه بیشتر به امر تحقیقات کشاورزی شد.

در ادامه این مراسم از ۶ دستاورد تحقیقاتی بخش کشاورزی آذربایجان غربی با اعتباری بالغ بر ۲ میلیارد ریال توسط  سرپرست وزارت جهاد کشاورزی و استاندار آذربایجان غربی رونمایی شد. 

این طرح ها شامل معرفی دو پایه پیوندی اسپوتا و ناظمیه در انگورکه مقاوم به بیماری سرطان طوقه و ریشه است، معرفی 4 رقم گردوی برتر از جمله رقم چالدران " کاسپین ،الوند و پرشیا ، اجرای پروژه افزایش بهره وری مصرف آب در راستای طرح تحولی ترویج برای احیای دریاچه ارومیه ، رونمایی از 6 عنوان کتاب منتشر شده در سال 98 و همچنین معرفی 3 رقم گندم نان دیم واران ، رحمت ، کمال با عملکرد بالا و نیاز آبی کم است.

در این مراسم به طور همزمان ۵۲۶ پروژه عمرانی و تولیدی بخش کشاورزی استان آذربایجان غربی از طریق ویدئوکنفرانس افتتاح شد.همچنین علاوه بر رونمایی از دستاوردهای تحقیقات کشاورزی، تقدیر و تجلیل از  کشاورزان نمونه ،  از دیگر برنامه های این مراسم بود.

 

 
 

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی می باشد.

  5.3.12.0
  V5.3.12.0