يکشنبه, 3 تير 1397
عنوان : دوره آموزشی "آشنایی با نحوه تهیه و تدوین برنامه های عملیاتی" با حضور دكتر كهرام معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج كشاورزی برگزار شد
کد خبر : ۸۷۶۶۱
تاريخ :
 ۱۳۹۶/۱۱/۲۵ 
ساعت : ۹:۵۷:۴۷

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

دوره  آموزشی "آشنایی با نحوه تهیه و تدوین برنامه های عملیاتی" با حضور دکتر کهرام معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی برگزار شد

 

          دوره آموزشی "آشنایی با نحوه تهیه و تدوین برنامه های عملیاتی" روز سه شنبه 24 بهمن ماه جاری، با حضور دکتر کهرام معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر صابری رئیس گروه تدوین سیاست ها و راهبردهای سازمان، دکتر نیکویی سرپرست دفتر امور اقتصادی، دکتر ولدان مدیرکل دفتر امور فناوری، خانم مهندس بنی هاشم مدیرکل دفتر توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی و عشایری و تعدادی از مدیران کل و معاونان آنها و مجریان برنامه های عملیاتی  در سالن فجر سازمان برگزار شد.

      دکتر کهرام معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی طی سخنانی با تقدیر از زحمات دکتر صابری و همکاران وی در برگزاری دوره آموزشی، ابراز داشت: نزدیک به سه ماه کارهای اولیه برای اجرای دوره در معاونت برنامه ریزی شکل گرفت و از آنجا که تاکید ریاست سازمان بر مستند سازی کارها و مورد ارزیابی قرار گرفتن آنها می باشد، آموزش دوره ضروری است و می تواند نقائص احتمالی کارها  را برطرف کند. وی با تشریح وظائف معاونت برنامه ریزی اقتصادی فعالیت های آن را به دو  حوزه "برنامه ریزی" و حوزه "اقتصادی" عنوان نمود و در رابطه با برنامه های عملیاتی به سه سطح اشاره داشت که شامل سطح معاونت ها (با مسوولیت دکتر صابری)، سطح موسسه های تحقیقاتی و سطح مراکز تحقیقاتی می باشد. دکتر کهرام تهیه و تدوین برنامه عملیاتی سازمان را کاری جدی عنوان داشت که طرح اولیه و محورهای آن مشخص شده و برای هر بخش فردی به عنوان مسوول انتخاب گردیده است و لازم است در هر محور کاری  مستندسازی به طور جدی پیگیری شود.

     دکتر صابری رئیس گروه تدوین سیاست ها و راهبردهای سازمان ، سخنان خود را به عنوان مدرس دوره با موضوع برنامه عملیاتی آغاز نمودو بیان کرد این برنامه بخش بزرگی از کل برنامه مدیریت استراتژیک می باشد و ما باید برای درک درست آن نگاه اجمالی روی کلیات برنامه استراتژیک در  "سطح استراتژیک" و "سطح عملیاتی" داشته باشیم. وی برنامه استراتژیک را پلی برای پیوند حال و آینده جهت نیل به هدف سازمانی برشمرد و افزود: اصل موضوع به خواسته های نامحدود و منابع محدود بستگی دارد و به همین خاطر است که علم اقتصاد برای مدیریت منابع محدود و با ارزش ایجاد شد. دکتر صابری خاطرنشان ساخت: مدیر موفق مدیری است که قادر باشد با استفاده از امکانات موجود اهداف تعیین شده را محقق سازد یک مدیر موفق همیشه یک برنامه ریزی استراتزیک دارد که شاخص کار او است وی مسائل و چالش های اساسی سازمان را شامل: گستردگی کمی غیر ضرور برخی مجموعه ها، تنوع و گستردگی حوزه فعالیتها، کاهش اثربخشی در برخی حوزه ها، نداشتن برنامه مدون عملیاتی و نیروی انسانی و به روز نبودن آن برشمرد و در مورد وظیفه سازمانی مدیران ابرازداشت: در مواجهه مدیران سازمان با حل این مسائل، تدوین اهداف و راهبردها و اقدامات سازمان، ضروری است.

      دکتر نیکویی سرپرست دفتر امور اقتصادی، برنامه عملیاتی را با رویکرد برنامه محوری سازمان برای رسیدن به نتیجه مطلوب برشمرد که حاصل تجربه مدیریتی ریاست سازمان و برخواسته از اطلاعات بدست آمده از نظرسنجی در مجموعه مورد اعتماد سازمان بوده است. وی عنوان داشت: در تدوین برنامه از نظرات مشاوران، معاونان و اصلاحیه ها و جلسات با معاونت های مختلف بهره گرفته شد و با بحث و تبادل نظر در چند مرجع در مجموعه، نهایتا با حضور منتخبین هیات امناء سازمان، برنامه عملیاتی تدوین شده است.

     سپس در حضور دکتر کهرام معاون سازمان، دکتر صابری و دکتر نیکویی در کارگاه آموزشی تخصصی، سوالات مدعوان مطرح گردید و نحوه تکمیل کاربرگ عملیاتی بررسی شد .

 

                                                                                                                                 روابط عمومی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی

 

 


نمایش تعداد بازدیدها : 285

بازگشت           چاپ چاپ      ارسال به دوستان ارسال به دوستان    
 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی می باشد.

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0