چهارشنبه, 4 ارديبهشت 1398
عنوان : پنجمین همایش ملی روز روستا و عشایر با حضور دكتر جهانگیری معاون اول ریاست جمهوری برگزار شد/ سخنرانی خانم بنی هاشم مشاور وزیر و مدیركل دفتر توسعه فعالیت‌های روستایی و عشایری در پنجمین همایش ملی روز روستا
کد خبر : ۹۷۶۵۵
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۷/۱۸ 
ساعت : ۱۴:۰:۵۳

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

پنجمین همایش ملی روز روستا و عشایر با حضور دکتر جهانگیری معاون اول ریاست جمهوری برگزار شد /  سخنرانی  خانم  بنی‌هاشم  مشاور وزیر و مدیرکل دفتر توسعه فعالیت‌های روستایی و عشایری در پنجمین همایش ملی روز روستا   

به گزارش روابط عمومی آموزش و ترویج ، پنجمین همایش ملی روز روستا و عشایر با حضور دکتر جهانگیری معاون اول ریاست جمهوری، دکتر رضوی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، محسنی بندپی سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان بهزیستی، مهندس مقیمی استاندار تهران، مهندس قندالی رئیس سازمان امور عشایر کشور،  مهندس فروغ‌السادات بنی‌هاشم مشاور وزیر و مدیرکل دفتر توسعه فعالیت‌های زنان روستایی و عشایری، مدیرعامل بنیاد برکت، رئیس بانک کار آفرینی امید، رئیس بانک قرض الحسنه رسالت و تعدادی از مدیران کشوری در روز سه شنبه 17 مهرماه سال جاری در سالن تلاش وزارت کار برگزار شد.
دكتر اسحاق جهانگيري طی سخنانی در این همایش با اشاره به اينكه ايران كشوري بزرگ و پر ظرفيت است، اظهار داشت: مديران با انگيزه مي توانند با ابتكار و تلاش و با بكارگيري همه ظرفيت ها كشور را در مسير پيشرفت و توسعه قرار دهند و در اين روزها كه فشار اقتصادي بيشتر و عرصه بر مردم سخت و دشوار شده ، كمك حال آنها باشند.
وی ادامه داد : مجموعه مديريتي كشور شايسته و سلامت است اما وقتي مي گوييم مديران با انگيزه پاي كار باشند منظورمان باز شدن عرصه براي كساني است كه در سختي ها و تگناها نيز براي پيشبرد برنامه هاي خود و كمك به رفع مشكلات مردم دچار بن بست نمي شوند و وقتي عملكرد آنها مورد قضاوت قرار مي گيرد نمره قابل قبول دريافت مي كنند.
وي در ادامه سخنان خود با اشاره به تغييرات اقليمي و مشكل كم آبي در پهنه سرزميني كشور ، اهميت بهره وري هر چه بيشتر از منابع آب و خاك كشور را يادآور شد و افزود: در اين شرايط هر كس با هر نيتي از اجراي اين گونه طرح هاي حياتي و اساسي كه آينده ايران به آن بستگي دارد جلوگيري كند اقدامي ضد ملي انجام داده است. 
دكتر جهانگيري با اشاره به محدوديت شديد منابع آب در كشور، خاطر نشان كرد: 90 درصد از منابع آب كشور در بخش كشاورزي مصرف مي شود و اگر تنها ده تا بيست درصد از مصرف آب در بخش كشاورزي صرفه جويي شود همه دغدغه ها در خصوص كمبود منابع آب برطرف خواهد شد. 
معاون اول رييس جمهور افزود: وزارت جهاد كشاورزي طرح هاي خوبي در خصوص بهره وري منابع آب در دست اجرا دارد و حركت عظيمي در سطح كشور در راستاي اصلاح نظام آبياري به راه افتاده و دولت 85 درصد هزينه هاي تبديل روش هاي سنتي آبياري به روش هاي نوين را بصورت بلاعوض به كشاورزان پرداخت مي كند تا اين نهضت با سرعت بيشتري ادامه پيدا كند. 
وي همچنين با اشاره به اهميت اشتغال زايي در روستاها براي كاهش مهاجرت روستاييان به شهرها، خاطر نشان كرد: مقام معظم رهبري در همين رابطه موافقت كردند كه يك و نيم ميليارد دلار از منابع صندوق توسعه ملي براي اجراي طرح هاي اشتغال زا در روستاها برداشت شود و اين موضوع به مجلس شوراي اسلامي رفت كه با تاخير سرانجام سال گذشته قانون آن در اختيار دولت قرار گرفت. 
وي با تاكيد بر اينكه بايد در توزيع اين منابع دقت كافي انجام شود، گفت: بايد نظارت و مراقبت صورت گيرد تا اين وام كه حق و امتياز روستاييان و كار آفرينان براي توسعه و اشتغالزايي در روستاهاست به عده اي رانت جو تعلق نگيرد و بايد با متخلفين در اين زمينه برخورد قاطع شود. 
وي اجراي طرح ها و صنايع كوچك در روستاها را از اصلي ترين روش هاي حل مشكل اشتغال در روستاها دانست و اظهار داشت: بايد در اجراي اين گونه طرح ها به اين نكته توجه شود كه اين طرح ها بايد اقتصادي باشند و توسط كساني كه اهليت و صلاحيت دارند اجرايي گردند. 
وي در ادامه سخنان خود روستاها را كانون اصلي توسعه و يكي از مراكز هويت بخشي ايران برشمرد و با اشاره به جايگاه روستا در نظام اقتصادي، سياسي، فرهنگي و اجتماعي كشور گفت: نمي توان درباره ايران و ويژگي هاي آن سخن گفت و اين ويژگي ها را تنها متعلق به جامعه شهري دانست. 
دكتر جهانگيري روستاها را نهاد هويت ساز در دوران هاي مختلف توصيف كرد و با بيان اينكه روستاها امروز كانون مهم توليد در اقتصاد كشور هستند، تصريح كرد: در سنوات گذشته شرايطي در روستاها بوجود آمد كه بخش قابل توجهي از جمعيت روستايي به شهرها مهاجرت كردند و نتيجه اين مهاجرت ها اين شد كه جمعيت روستايي كشور كاهش و جمعيت شهري افزايش يافت. وي خاطر نشان كرد: اگر به توسعه پايدار و متوازن كشور مي انديشيم، اين توسعه زماني شكل مي گيرد كه توسعه روستايي نيز مدنظر باشد و نقاط ضعفي كه در برنامه هاي گذشته وجود داشته و در آنها به روستاها كمتر پرداخته شده بايد شناسايي و اصلاح شوند. 
معاون اول رييس جمهور گفت: خوشبختانه در جمهوري اسلامي ايران كه بزودي به چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب نزديك مي شويم يكي از نكات برجسته اين بوده كه در طول اين سالها نسبت به تكميل زيرساخت هاي روستاها تلاش هاي زيادي شده است. 
دكتر جهانگيري با بيان اينكه رسيدگي و توجه به روستاها و نقاط محروم از تاكيدات امام خميني (ره) بود، افزود: خوشبختانه نهادهاي مرتبط با توسعه روستايي در كشور شكل گرفت و امروز بيش از 92 درصد جمعيت روستايي كشور از راه آسفالت شده برخوردار هستند. 
دكتر جهانگيري افزود: هم اكنون به بيش از 23 هزار روستا گازرساني شده و تا پايان دولت دوازدهم اين تعداد به 37 هزار روستا خواهد رسيد. 
معاون اول رييس جمهور با اشاره به اينكه 99 درصد جمعيت روستايي كشور تحت پوشش خانه هاي بهداشت قرار گرفته اند، گفت: اين حق طبيعي جامعه روستايي است كه از امكانات مناسب و خدمات مطلوب برخوردار باشند. 
دكتر جهانگيري با اشاره به اينكه خدمات و فناوري هاي پيشرفته نظير اينترنت امروز در سطح روستاهاي كشور در حال توسعه است، تصريح كرد: اينها كارها و اقدامات لوكس نيست بلكه نياز زندگي امروز است. 
وی تصریح کرد: دولت تلاش كرده است از طريق مراكز آموزشي، مهارتهاي لازم را به روستاييان و عشاير آموزش دهد و با اعطاي تسهيلات مناسب با سود اندك‌، روستاييان و عشاير را به افرادي كارآفرين تبديل كند. 
وي همچنين از خدمات دكتر سيد ابوالفضل رضوي معاون توسعه روستايي و مناطق محروم كشور در سالهاي گذشته قدرداني كرد و گفت: ايشان يكي از مديران با انگيزه و موفق در طول سال هاي گذشته است كه توانست اين معاونت را به يكي از فعال ترين بخشهاي دولت تبديل كند .
در اين مراسم سرپرست وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي نيز درسخنان خود بر لزوم تقويت روستاها و حمايت از روستاييان تاكيد كرد .
دكتر رضوي معاون توسعه روستايي و مناطق محروم معاون اول رييس جمهور هم در اين مراسم گزارشي از اعطاي تسهيلات اشتغال زايي به روستايي ارائه كرد و گفت: با اعطاي اين تسهيلات تاكنون 400 واحد توليدي راه اندازي شده كه اين عدد تا پايان سال به حدود 5000 واحد خواهد رسيد. 
مهندس سعيدي كيا رييس بنياد مستضعفان و رييس سازمان امور عشاير هم هر كدام در سخناني جداگانه گزارشي از اقدامات صورت گرفته در جهت توانمند سازي و حمايت از روستاييان و عشاير ارائه كردند. 
گفتني است در اين مراسم با حضور معاون اول رييس جمهور از كتاب طرح هاي اشتغال پايدار روستايي رونمايي شد.

در این همایش همچنین خانم مهندس فروغ‌السادات بنی‌هاشم مدیرکل دفتر توسعه فعالیتهای روستایی و عشایری در کارگاه الگوهای موفق توسعه روستایی، سخنرانی کرد.
وی در سخنان خود با تأکید بر محوریت انسان در مسیر توسعه و اهمیت موضوع آموزش و توانمندسازی نیروی انسانی، فرآیندی بودن توسعه، تأکید بر الگوهای توسعه درون‌زا، اظهار داشت : اساس کار دفتر توسعه فعالیت
های کشاورزی زنان روستایی و عشایری بر سه محور  ظرفیتسازی، نهادسازی و توسعه اشتغال و ترویج کارآفرینی بنا شده است که بر اساس آن به انتخاب تسهیلگران زن روستایی به عنوان عاملان توسعه، ایجاد صندوق‌های اعتبارات خرد و توسعه کسب و کار اقدام می‌شود.

فروغ‌السادات بنی‌هاشم در بخش دیگری از سخنان خود بیان نمود : تمام دستگاه‌های دولتی مرتبط در امر ایجاد اشتغال و کسب و کار روستایی در تلاش هستند اما با توجه به چند بعدی بودن کسب و کار، فقط با آموزش و ارائه تسهیلات توسعه اتفاق نمی‌افتد، بلکه آشنایی با بازار و افزایش مهارت زندگی در شکل‌گیری کسب و کار پایدار بسیار مهم است و  در این رابطه آموزش ارتقای مهارت‌های شغلی زندگی، شناسایی ظرفیت‌های محلی برای توسعه کسب و کار، ارتقا آموزش‌های فنی و مهارتی متناسب با ظرفیت‌های محلی و بسته بندی و اخذ مجوزهای لازم از مهمترین موضوعات قابل پیگیری است.گفتنی است که در حاشیه این همایش نمایشگاهی از دستاوردهای تشکل های کارآفرینی روستایی و عشایری برپا گردیده بود که مورد استقبال شرکت کنندگان قرار گرفت.
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در پنجمین همایش روز ملی روستا و عشایر
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و محمد سعیدی کیا رئیس بنیاد مستضعفان در پنجمین همایش روز ملی روستا و عشایرنمایش تعداد بازدیدها : 477

بازگشت           چاپ چاپ      ارسال به دوستان ارسال به دوستان    
 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی می باشد.

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0