چهارشنبه, 5 تير 1398
 • ساعت : ۱۱:۲۰:۲۴
 • تاريخ :
   ۱۳۹۸/۰۳/۲۲ 
 • تعداد بازدید : 462
 • کد خبر : ۱۰۹۹۷۱
با حضور مهندس كشاورز معاون وزیر جهاد كشاوری در امور زراعت ، گردهمایی سراسری مدیران هماهنگی ترویج كشاورزی كشور در مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی برگزار شد

با حضور مهندس کشاورز  معاون وزیر جهاد کشاوری در امور زراعت ، گردهمایی سراسری مدیران هماهنگی ترویج کشاورزی کشور برگزار شد

گردهمایی سراسری مدیران هماهنگی ترویج کشاورزی کشور با حضور مهندس کشاورز معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت، حجه الاسلام سعیدیان مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، مهندس اسفندیاری مجری  طرح ملی گندم، دکتر طهماسبی قائم مقام سازمان، دکتر مویدی رییس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی و همچنین  قائم مقام، معاونان، مدیران کل موسسه و مدیران هماهنگی ترویج کشاورزی سراسر کشور، روز 21 خردادماه سال جاری در سالن اندیشه مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان خراسان رضوی برگزار شد.

محوریت موضوعی این گردهمایی بر مبنای بیان رویکردها و برنامه‌های دفاتر ستادی موسسه آموزش و ترویج کشاورزی استوار بود و   ارایه تجربه‌های موفق دکتر موموندی، مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی استان لرستان با موضوع نقش آفرینی ترویج کشاورزی در مدیریت مخاطرات سیلاب و دکتر ابراهیمی مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی  استان فارس با موضوع تعامل تحقیق و ترویج ، در متن این گردهمایی قرار گرفته بود.
 

به گزارش روابط عمومی موسسه آموزش و ترویج کشاورزی، در ابتدای جلسه حاج آقا سعیدیان مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، با ذکر احادیث و روایاتی چند در خصوص زکات ، طی سخنانی اظهار داشت: مروجین کشاورزی که نزدیک‌ترین افراد به بهره‌برداران بخش کشاورزی  هستند، باید علاوه بر  طرح مباحث کشاورزی ،  به ترویج و اشاعه  فرهنگ زکات نیز بپردازند که امر  بسیار مهمی است و سبب افزایش رزق می‌شود. وی تصریح نمود : آرامش منطقه در گرو امنیت اقتصادی کشور است و همه بخش‌های وزارت جهادکشاورزی با حرکت در راه امام خمینی (ره) معمار کبیر نظام جمهوری اسلامی،  با رونق تولید بر این جنگ اقتصادی غلبه خواهند کرد و  مجموعه آموزش و ترویج کشاورزی در این راه خطیر ، مسوولیتی سخت تر و سنگین تر  در مقایسه با دیگر اعضای خانواده بزرگ کشاورزی، بر عهده دارد.


در ادامه جلسه، دکتر مویدی رییس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی با بیان اینکه اجرای طرح نظام نوین ترویج تغییرات مثبتی در ستاد و استان‌ها ایجاد کرده، رویکرد "هر پهنه یک برنامه عملیاتی" را با توجه به شرایط و تفاوت‌های اقلیمی مناطق، مبتنی بر مساله‌یابی و کاملا منطبق با برنامه‌ها و سیاست‌های وزارت جهادکشاورزی برشمرد ، که  به عنوان یک برنامه جدید بسیار حايز اهمیت است . وی از  مدیران ستادی و استانی خواست که این برنامه را به طور جدی پیگیری نمایند. 

دکتر مویدی با اشاره به دو فعالیت جدید که در موسسه آموزش و ترویج کشاورزی به نتیجه رسیده است، گفت: یکی از این کارها مشخص شدن ردیف اعتباری آموزش و ترویج و دیگری استمرار تجهیز مراکز جهادکشاورزی است. ایشان همچنین تاکید کرد که  مباحث  مطرح شده  در این جلسه  میتواند  چراغ راه آینده این مجموعه باشد.

در ادامه این نشست، مهندس کشاورز معاون وزیر در امور زراعت، طی سخنانی با بیان اینکه ظرفیت بخش کشاورزی نسبت به نیازها و انتظارات محدود است، گفت: تجربه نشان داده، برنامه‌هایی در حوزه‌های مختلف کشاورزی به نتیجه و بازخورد موثر و مثبت  خواهند رسید که با تعامل و در تکمیل دیگر فعالیت‌ها در  سایر بخش‌های وزارت جهادکشاورزی باشند.

مهندس کشاورز با اشاره به اهمیت مستندسازی و ترسیم فعالیتها  اظهار داشت: فقط در این صورت است که در صورت بروز مشکل در آینده ، با بهره گیری از  همین مستندات، میتوان به راه حل موثر دست یافت. وی اولین نکته مهم کشاورزی  در زمان حاضر را  بهره‌وری آب عنوان کرد و گفت: با توجه به تغییر اقلیم، در تدوین برنامه‌ها باید به طور ویژه به مساله کم‌آبی توجه شود.

مهندس کشاورز در بخش دیگری از سخنان خود، کلید توسعه هر کشور را در  ایجاد امنیت سرمایه‌گذاری، برای فعالان اقتصادی توصیف کرد و انتظار خود را از عملکرد موسسه آموزش و ترویج کشاورزی این گونه بیان کرد: برنامه‌های موسسه آموزش و ترویج کشاورزی و مدیران هماهنگی ترویج کشور باید متناسب با شرایط اقتصادی، اجتماعی و موضوع‌ها و مسایل مناطق و محصولات کشاورزی و با تاکید بر همگرایی بین تمام بخش‌های وزارت جهاد کشاورزی باشد و این مهم باید در قالب  اشکال متنوع تبیین شود. 

 نشست مذکور با ارایه پیشنهادها و سوال‌های مطروحه  مدیران ستادی با  مدیران هماهنگی ترویج کشاورزی کشور به کار خود پایان داد. 

 

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی می باشد.

  5.3.12.0
  V5.3.12.0