چهارشنبه, 13 فروردين 1399
 • ساعت : ۱۶:۸:۲۴
 • تاريخ :
   ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ 
 • تعداد بازدید : 1440
 • کد خبر : ۱۲۱۱۷۹
در مراسم سی و چهارمین دوره معرفی نمونه های ملی بخش کشاورزی در سالن اجلاس سران:
با حضور دكتر حسن روحانی رئیس جمهور  از 166 نمونه ملی بخش كشاورزی تجلیل شد

در مراسم سی و چهارمین دوره معرفی نمونه های ملی بخش کشاورزی در سالن اجلاس سران:
با حضور دکتر حسن روحانی رئیس جمهور  از 166 نمونه ملی بخش کشاورزی تجلیل شد  


"سی و چهارمین مراسم انتخاب و معرفی نمونه ‌های بخش کشاورزی" با حضور دکتر حسن روحانی رئیس جمهور، مهندس کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، حجت الاسلام تقوی نماینده ولی فقیه در وزارت جهادکشاورزی، دکتر کاظم خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر اکبری معاون وزیر جهادکشاورزی در امور آب و خاک،  مهندس طهماسبی معاون وزیر جهادکشاورزی در امور باغبانی، دکتر رضایی معاون وزیر جهادکشاورزی در امور تولیدات دامی، دکتر درگاهی رئیس سازمان حفظ نباتات کشور، جمعی از رئیسان سازمان های جهادکشاورزی، استانداران، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان اتحادیه ها، نظام صنفی کشاورزی و اتاق بازرگانی و برترین های ملی تولیدات کشاورزی به همت معاونت ترویج و آموزش سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی سه شنبه 24 دی سال جاری در مرکز همایش های بین المللی جمهوری اسلامی ایران(سالن اجلاس سران) برگزار شد.  
دکتر حسن روحانی رئیس جمهور در افتتاحیه این مراسم با تسلیت مجدد به مردم ایران برای غم از دست دادن سرداری شجاع و فداکار در میدان امنیت کشور و منطقه، عزیزانی در کرمان و غم سهمگین سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی، اظهارداشت: پرونده هواپیمای اوکراینی، یک پرونده عادی و معمولی نیست و قوه قضاییه برای رسیدگی به موضوع، دادگاهی ویژه با قاضی عالیرتبه تشکیل دهد .
وی با قدردانی از همکاری خوب نیروهای مسلح در روشن شدن علت سقوط هواپیمای اوکراینی، تاکید کرد: دولت تا کشف همه جوانب امر، مجازات افراد دخیل در این حادثه و اطمینان بخشی به مردم برای جلوگیری از تکرار این مساله، به تلاش هایش ادامه می دهد.
دکتر روحانی با بیان اینکه «از لحظه ای که احتمال دادم سقوط هواپیمای اوکراینی طبیعی و عادی نباشد، تلاش فراوانی کردم دوره بررسی و تحقیق کوتاه شود تا دقیقا بدانیم این هواپیما چگونه سقوط کرده است»، گفت: این حادثه، حادثه بسیار تلخی بود و تحمل آن برای مردم بسیار سنگین است چرا که حتی اگر این هواپیما به خاطر نقص فنی هم سقوط کرده بود، باز هم بسیار غم بار بود اما بعد از اینکه مشخص شد خطا و اشتباه انسانی منجر به این فاجعه شده، غم مردم را چندین برابر کرد.
وی افزود: همچنین به همه اعضای دولت توصیه می کنم در کنار این خانواده های عزیز برای رفع مشکلات آنان باشند و از مردم عزیز ایران می خواهم در کنار این عزیزان همدردی ارزشمندی را چه در تهران چه در شهرستان ها داشته باشند. البته حدود ۱۰۰ نفر از عزیزان جانباخته از تهران و بقیه از شهرستان ها بودند. وزیر راه، مسوولین دولتی، استاندارها و همه در کنار این خانواده ها قرار بگیرند.
دکتر روحانی با بیان اینکه «من به عنوان یک پدر احساس می کنم که غم از دست دادن یک جوان نخبه تحصیلکرده سطح بالا که سرمایه برای کشور و برای ملت و مردم ما بوده، تا چه حد سخت و مشکل است»، گفت: اینکه نیروهای مسلح ما با صراحت لهجه خطای خود را اعلام و از مردم عذرخواهی کردند گام اول خوبی بوده که در این راستا برداشته شده و همه گام های بعدی باید برداشته شود.
رئیس جمهور افزود: من به دلیل کم و بیش آشنایی که با مساله پدافند هوایی دارم عرض می کنم در این داستان نمی تواند فقط یک فرد مقصر باشد. نه اینکه تنها یک نفر که دکمه را فشار داده مقصر بوده، دیگرانی هم هستند و می خواهم این مساله با صداقت برای مردم بیان شود.
دکتر روحانی اظهارداشت: مردم ما این را می دانند که این حادثه از روی اشتباه و سهو صورت گرفته اما چه کسانی دخیل بودند و چه شرایطی پیش آمد که این سهو انجام گرفت؟ این درست است که در این ایام ریشه همه غم ها به آمریکا برمی گردد. آمریکا بود که جو را ملتهب و  شرایط را غیرعادی کرد، تهدید  نمود و عزیز ما را از ما گرفت؛ اینها همه درست است اما دلیل بر آن نمی شود که ما در این حادثه به تمام ریشه های مساله نپردازیم.

رئیس جمهور گفت: سوال دیگری که برای مردم مطرح است این است که آیا از زمان روشن شدن این حادثه تا اعلام، زمان طولانی بود، یعنی یک یا دو روز طول کشید یا فقط چند ساعت بوده است؟ این را هم از مسوولین می خواهم تمام پروسه را از صبح چهارشنبه که حادثه پیش آمد تا جمعه شب که به جلسه اضطراری شورایعالی امنیت ملی رسید، برای مردم توضیح دهند.
دکتر روحانی با بیان اینکه «مردم ما در این غم همه سهیم و شریک هستند اما می خواهند بفهمند آیا مسوولان آنها طبق قاعده و در چارچوب اصول اخلاقی به درستی رفتار کردند یا خیر؟»، افزود: من به عنوان نماینده ملت ایران و رئیس جمهور این مساله را دنبال خواهم کرد و در مراحل بعدی به هر نتیجه ای برسیم به مردم خبر خواهیم داد.
رئیس جمهور تصریح کرد: حادثه، حادثه کوچکی نیست بلکه مساله امنیت فضای ایران است. تنها بحث ۱۷۶ نفر نیست، بی تردید آنها که از دست ما رفتند برای ما خیلی عزیز بودند اما امنیت فضای ایران برای ملت ما و دنیا بسیار اهمیت دارد. از همه اینها مهم تر این است که مردم باید مطمئن شوند این حادثه تکرار نمی شود و این امر به بازنگری در آیین نامه ها، شیوه نامه ها، دستورالعمل ها و مقررات نیاز دارد.
دکتر روحانی گفت: همه ما مسوولیت داریم که یک بار دیگر تمام این مقررات را بازنگری کنیم تا دریابیم چرا و به چه دلیل، کدام ضعف و در کدام مقررات بوده و در اجرا کجا ضعف بوده که این حادثه بسیار غم انگیز در کشور ما اتفاق افتاده است؛ حادثه ای که فکر می کنم در تاریخ کشور ما بی نظیر بوده و هیچ وقت نبوده که یک مسوول و افسر پدافندی در کشور ما نسبت به هواپیمای مسافربری آن هم در پایتخت و مرکز کشور و کنار فرودگاه بین المللی،چنین خطایی را مرتکب شده باشد.
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به زیبایی‌های دنیای کشاورزی، گفت: در دنیای کشاورزی یک دوره، دوره سختی و زحمت است اما پشت سر آن بهار آمده و محصول به دست می‌آید و می‌توان گفت یکی از نمونه‌های عسر و یسر را در دنیای کشاورزی می‌توان مشاهده کرد، از وقتی که کشاورز زمین و بذر را آماده می‌کند تا روزی که محصول به دست می‌آید.
رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه در شرایط بسیار سخت کشورمان بدخواهان می‌خواهند زندگی مردم را از لحاظ معیشتی در تنگنا قرار دهند، اظهار داشت: در این شرایط کشاورزان تلاشگر کشورمان سهم بزرگی در رفاه مردم دارند. اینکه امروز بدون مشکل، نان و محصولات مختلف کشاورزی به وفور در بازار قابل تهیه است، بخاطر تلاش و دسترنج کشاورزان است.
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: در روزگاری ناچار بودیم، میلیون‌ها تن گندم وارد کنیم اما امروز سالهاست که به خودکفایی رسیده ایم و سال آینده نیز در این محصول خودکفا خواهیم بود و در سایر محصولات از جمله برنج، شکر و دانه‌های روغنی نیز اقدامات و گام‌های خوبی برداشته شده است. این دستاوردها در سایه تلاش و ایثار کشاورزان است و البته مدیریت حوزه کشاورزی هم سهم قابل توجهی در این زمینه داشته است که از تلاش همه آنها تشکر می‌کنم.
رئیس جمهور گفت: تلاش ما در دولت یازدهم و دوازدهم تنها این نبود که نیاز مردم را تأمین کنیم و صرفاً به سمت خودکفایی حرکت کنیم، بلکه اقدام بزرگی را در دستور کار خود داشتیم و آن این بود که زمین را آباد کنیم.
دکتر روحانی اضافه کرد: اینکه امروز در استان خوزستان ۹۶۰ هزار تن شلتوک و بیش از ۵۰۰ هزار تن برنج سفید به دست آمده است، در کنار نزول باران رحمت الهی، ناشی از تصمیم دولت یازدهم و دوازدهم مبنی بر این بود که ۵۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان خوزستان و ایلام آباد شود و امروز با اقدامات انجام شده بیش از ۳۰۰ هزار هکتار زمین در این استان‌ها آباد شده است.
رئیس جمهور خاطر نشان کرد: دولت در استان خوزستان بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرده است و فقط امسال در این استان ۵ هزار میلیارد تومان ارزش محصول برنج بوده است، لذا بیش از آنچه سرمایه‌گذاری کرده‌ایم فقط با محصول برنج به دست آمده است.
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: در دولت یازدهم و دوازدهم تا امروز حدود ۳۷ سد افتتاح شده و در کنار آن اقدامات گسترده‌ای در زهکشی و تجهیز زمین و وسایل کشاورزی انجام شده است و محصولات کشاورزی در دولت یازدهم و دوازدهم ۲۸ میلیون تن اضافه شده است و از ۹۷ میلیون تن در ابتدای دولت یازدهم امروز به ۱۲۵ میلیون تن رسیده‌ایم یعنی سالانه به طور متوسط ۵ میلیون تن به میزان محصولات کشاورزی اضافه شده است که یک کار بسیار بزرگی محسوب می‌شود.
رئیس جمهور گفت: آثار آنچه این دولت در بخش زمین و آب انجام داده است، برای ده‌ها سال دیگر نیز در کشور باقی خواهد ماند و نسل‌های آینده نیز از آن بهره‌مند خواهند بود.
دکتر روحانی با بیان اینکه از ماه‌های آغازین دولت یازدهم با حضور در وزارت جهاد کشاورزی برنامه ۵، ۶ ساله‌ای را برای توسعه بخش‌های مختلف کشاورزی تنظیم کردیم، اظهار داشت: در این برنامه مشخص کردیم که در این برهه زمانی قرار است در چه محصولاتی خودکفا شده و در چه محصولاتی گام‌های بلندی به سمت خودکفایی برداریم و در این راستا در گندم، برنج، چغندر، شکر، دانه‌های روغنی و محصولات گلخانه‌ای اقدامات بزرگی تاکنون انجام شده است.
رئیس جمهور گفت: کل گلخانه‌های کشور تا ابتدای دولت یازدهم، ۸ هزار و ۸۰۰ بوده و امروز تقریباً امروز به ۱۷ هزار و ۴۰۰ رسیده است و تقریباً ۲ برابر شده است و محصولات آن از یک میلیون و ۶ دهم به ۲ میلیون و ۴ دهم افزایش یافته است.

دکتر روحانی در ادامه اهمیت توجه به زراعت چوب و مفید و ضروری بودن آن را مورد تأکید قرار داد و گفت: امروز برای تولید محصولات مختلف و کاغذ نیازمند چوب هستیم و خوشبختانه اقدامات خوبی در زمینه زراعت چوب آغاز شده است و باید ادامه پیدا کند، ضمن اینکه کشورمان از استعداد بسیار خوبی در این بخش برخوردار است.
رئیس جمهور با بیان اینکه در حوزه کشاورزی توجه به خاک به همان اندازه وجود و حفظ آب اهمیت دارد، اظهار داشت: آب در بخش کشاورزی وقتی مفید است که خاک مناسب وجود داشته باشد، لذا باید خاک کشور را حفظ کنیم و توجه کنیم که آب و خاک دو سرمایه بسیار بزرگی است که باید از آنها مراقبت کنیم.

دکتر روحانی همچنین با تأکید بر لزوم استفاده از علم و دانش و تکنولوژی در حوزه کشاورزی، گفت: امروز دیگر دوره کشاورزی سنتی به سر آمده است و با روند افزایش جمعیت کشور باید خودمان را برای تولید محصولات بیشتر آماده کنیم. لذا با توجه به محدود بودن آب و خاک در کشور می‌توان با استفاده از علم و دانش و تکنولوژی محصولات بیشتری تولید کرد.

رئیس جمهور همچنین جلوگیری از ضایعات محصولات کشاورزی را مورد تأکید قرار داد و گفت: جلوگیری از هدررفت و ضایعات محصولات کشاورزی به مانند آن است که از هدررفت میلیارد‌ها متر مکعب آب جلوگیری می‌شود.
دکتر روحانی خاطرنشان کرد: با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان است که می‌توان توانایی تولید محصول را چندین برابر افزایش داد و لذا با فناوری و علم و دانش می‌توانیم مقدار و حجم تولید محصولات زراعی، باغی و دامی را افزایش دهیم و در این راستا باید از ظرفیت دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و فارغ ‌التحصیلان دانشگاهی بیش از پیش استفاده شود.

رئیس جمهور در این مراسم با اهداء لوح سپاس از ۱۵ کشاورز و واحد نمونه کشاورزی فعال در حوزه‌های زراعت، باغبانی، ترویج آموزش دام، طیور، شیلات، بازرگانی و تشکل‌های کشاورزی تقدیر کرد.
مهندس عباس کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزی نیز در این مراسم با بیان اینکه امنیت غذایی کشور از ۸۰ درصد عبور کرده و رشد تا ۸۵ درصد در سال ۱۴۰۰ هدف‌گذاری شده است، تأکید کرد: دستیابی کشور به ضریب امنیت غذایی ۸۵ درصد با اتکا به تولید داخل تا افق ۱۴۰۰ امکان پذیر است؛ نباید در شرایط تحریمی از تولید غافل شویم و دانش‌بنیان کردن کشاورزی و انتقال دانش و تکنولوژی از مهم‌ترین لازمه‌های رشد تولیدات در کشاورزی و دام و طیور است.

سرپرست جهاد کشاورزی با بیان اینکه با تلاش محققان در مؤسسه دیم کشور توانستیم  ظرفیت نهفته دیم را شکوفا کنیم، گفت: با دستیابی به این مهم ۲ میلیون تن به تولیدات گندم، ۸۰۰ هزار تن به تولیدات جو و ۷۰۰ هزار تن دانه روغنی در کشور اضافه می‌شود که به درآمد پایدار کشاورزان کمک شایان توجهی می‌کند.
مهندس کشاورز با بیان اینکه اصلاح مدل علوفه در کشور با تأکید بر علوفه‌های جدید در دو دامداری در حال انجام است، گفت: با افزایش ظرفیت تولید یونجه و این طرح سالانه ۴ درصد ظرفیت شیر کشور بدون نگرانی از تأمین علوفه افزایش می‌‌یابد.
وی با بیان این که آب مشکل جدی کشور است، از همه فعالان بخش کشاورزی خواست تا در برنامه ریزی ها به مساله آب توجه و به حل چالش آب کشور کمک کنند.
مهندس کشاورز تصریح کرد: حل چالش آب کشور از طریق خانواده کشاورزی میسر است؛ در شرایط تحریم نباید از تولید غفلت شود و شعار ما تولید، تولید و تولید است.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، دانش بنیان کردن کشاورزی را ضروری عنوان کرد و افزود: کشاورزی ما نیاز به انتقال دانش، تکنولوژی و علمی تر شدن و استفاده از ظرفیت های شرکت‌های دانش‌بنیان دارد.
وی با تاکید بر این که گندم باید کماکان خودکفا بماند، اظهار کرد: ما باید ظرف سه چهار سال مشکل جو را حل کنیم و تولید پنبه در کشور نیز باید افزایش یابد.
مهندس کشاورز تصریح کرد: شکر را باید به رکورد سال ۹۶ بازگردانیم و تولید شیر در کشور نیز باید افزایش یابد و تولید گوشت مرغ و ماهی هم باید متناسب با نیاز، بیشتر شود.
سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: ما باید یک عزم جدی برای حل مشکل روغن داشته باشیم و باید ظرف دو سال آینده ضریب خوداتکایی در روغن را به بیش از ۲۸ درصد برسانیم.
وی، عدد پایین خودکفایی در تولید روغن و کنجاله را ننگ بزرگ بخش کشاورزی دانست و اظهار امیدواری کرد: با برنامه ریزی مناسب طی ۵ سال آینده به بیش از ۵۰ درصد خودکفایی در روغن برسیم.
مهندس کشاورز با اشاره به این که ظرفیت دیم در کشور نهفته بود و ما توانستیم این ظرفیت را با همکاری موسسه تحقیقات دیم کشور شکوفا کنیم، یادآور شد: می توانیم دو میلیون تن گندم، ۸۰۰ هزار تن جو، ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تن دانه روغنی و دو تا سه میلیون تن علوفه از طریق کشت دیم تولید کنیم.
مهندس کشاورز با بیان این که دیمکار ما باید به درآمد پایدارتری برسد، بیان کرد: امیدواریم پهنه ۱۰ میلیون هکتاری دیم کشور نیز با اتکا به آب باران به پایداری برسد.
وی با اشاره به این که در تولید شیر و گوشت به علت وابستگی به یونجه که گیاهی آب بر است، مشکل داریم، خاطرنشان کرد: برنامه ای برای اصلاح مدل علوفه با تاکید بر علوفه های جدید در دو دامداری صنعتی در دو سال گذتشه انجام شده و قول می دهم با این پکیج و بدون نگرانی از تامین علوفه در داخل کشور، سالی ۴ درصد تولید شیر کشور افزایش یابد.
سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که کلید توسعه آینده کشاورزی در گرو توجه به حفظ پایداری خاک است، گفت: خاک ما فرسایش دارد و حاصلخیزی آن در حال افت و کیفیت آن در حال سقوط است اما امروز ما در زراعت، باغبانی و منابع طبیعی به تکنولوژی هایی دست یافته ایم که می توانیم وضعیت خاک را بهتر کنیم.
وی ادامه داد: اگر خاک ما آباد شود، آب نیز مدیریت خواهد شد و تولید نیز ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش می یابد.

وی با تاکید بر این که باید نسبت به حفظ خاک، جنگل ها و مراتع تلاش کنیم، گفت: صیانت از جنگل های شمال کشور خط قرمز ماست و هیچ نظریه ای برای ورود به این جنگل ها در طی مدت احیای آن نباید مطرح شود.
مهندس کشاورز اضافه کرد: سایر جنگل ها و مراتع را نیز باید با مشارکت جوامع محلی احیا کنیم.
سرپرست وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: در برابر تغییر کاربری های کشاورزی باید محکم ایستاد و شهر و مسکن و صنعت باید به اراضی نامرغوب هدایت شود. 
مهندس کشاورز بانک کشاورزی را ابزار کمک به توسعه بخش کشاورزی نام برد و اظهار کرد: این بانک و صندوق توسعه کشاورزی برای حمایت بیشتر از کشاورزان نیاز به تزریق سرمایه دارند.
وی گفت: کشور ما از نظر پدیده های اقلیمی ناخواسته مثل سیل، سرما و خشکسالی کشوری در دنیا جایگاه ویژه ای دارد و نیاز به استقرار مدیریت ریسک به جای مدیریت بحران دارد زیرا مدیریت بحران مدیریت هزینه است.
کشاورز تصریح کرد: باید روش های حمایت از مدیریت ریسک مانند متنوع سازی بیمه را تقویت کنیم.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به این که طرح الگوی کشت ملی بعد از پنج سال مطالعه، آماده اجراست، اظهار کرد: خواستار همکاری کشاورزان در اجرای این طرح و همچنین مشارکت و حمایت مجلس و دولت برای ساختارسازی آمایش اصولی بخش کشاورزی از طریق الگوی کشت زراعی و باغی در کشور هستیم.
حجت الاسلام تقوی نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به   هدف برگزاری این مراسم در تجلیل از تلاش های پیشگامان رونق تولید ملی بیان داشت: در فرهنگ اسلامی تولید ارزشی برابر با جهاد فی سبیل الله دارد و اسلام تولیدکنندگان را مجاهدان در راه خدا می داند؛ هم چنین در روایات وارده از امامان معصوم علیهم السلام از تولید تحت عنوان کیمیای اکبر و ادامه حیات نام برده شده است و دلیل ارزش گذاری به مقام فرد تولید کننده، برکات و دستاوردهای حاصله از آن برای کشور است. 
وی رونق تولید ملی را مایه عزت و سرافرازی کشور دانست و افزود: تولیدکنندگان گنج های الهی هستند و رونق تولید داخلی با تقویت ثروت ملی  بر روی استحکام دینداری نیز اثر خواهد داشت و در فرهنگ اسلامی، افرادی که امکانات تولید را داشته باشند و از آن استفاده نکنند از مغفرت الهی به دور خواهند بود.
حجت الاسلام و المسلمین تقوی با بیان اینکه  وزارت جهادکشاورزی وزارت تامین معیشت مردم است تصریح کرد: در نتیجه تلاش های دست اندرکاران  این وزارتخانه همانطور که شاهد هستیم در این شرایط سخت تحریم های ظالمانه کمبودی در اقلام معیشتی و بازار وجود ندارد.
وی با تاکید بر لزوم سرمایه گذاری در بخش کشاورزی افزود: با توجه به ماموریت مهم این وزارتخانه لازم است نهضت علمی در بخش کشاورزی ایجاد شود و تامین غذای آینده کشور می تواند با تقویت شرکت های دانش بینان  و علمی کردن کشاورزی حتی برای جمعیت 150 میلیون نفری نیز پاسخگو باشد. 
دکتر کاظم خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی سخنران دیگر این مراسم، ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام فاطمیه، شهادت سپهبد شهید قاسم سلیمانی و جان باختن هم وطنان در سقوط هواپیما اظهار کرد: برنامه انتخاب و معرفی نمونه های بخش کشاورزی همه ساله با هدف ارج نهادن به زحمات این عزیزان و توسعه و ترویج کشاورزی دانش بنیان در عرصه های تولید برگزار می شود. 

وی با اشاره به گستره دربرگیری انتخاب برترین های ملی بخش کشاورزی بیان داشت: این تولید حداکثری در گستره‌ای به وسعت ایران از بلندترین کوه ها تا ژرف ترین آب‌های کشور و از دشت ها تا جنگل ها و مراتع تحقق یافته است؛ تردیدی نیست که این سطح از تولید، بر پایه های دانش بومی کشاورزان با تجربه و خبره، ترویج آخرین یافته‌های پژوهشگران و کارشناسان، حمایت‌های همه جانبه مدیران و نقش انکارناپذیر بخش خصوصی استوار است.

وی با اشاره به رویکردهای انتخاب نمونه های ملی بخش کشاورزی یادآور شد: توجه ویژه به موضوع کشاورزی پایدار، بهره‌وری منابع آب و خاک، حفظ محیط زیست، حفاظت و مدیریت جنگل ها و مراتع، سلامت محصول، زنجیره‌های ارزش، توسعه کشت های مبتنی بر استفاده از آب سبز و گلخانه، تنوع بخشی به منابع تامین غذا به ویژه در محیطهای آبی، مشارکت‌های مردمی، ارائه خدمات فنی و ترویجی غیردولتی و اشتغال زایی به ویژه در حوزه زنان روستایی و عشایری از جمله رویکردهایی است که در چند سال اخیر بر آن تاکید شده است. 
وی با اشاره به 3 برابر شدن رشته های انتخاب برترین های ملی بخش کشاورزی در مقایسه به سال های گذشته بیان  داشت: امسال از میان حدود ۱۵ هزار نفر داوطلب در سطح شهرستان ها پس از بررسی‌های انجام شده ۱۴۷۷ منتخب به دبیرخانه ستاد معرفی و در مرحله نهایی با بهره گیری از کارشناسان خبره و بررسی مستندات ۱۶۶ نفر در قالب ۱۵۵ رشته برگزیده شدند.

دکتر خاوازی به‌کارگیری آخرین یافته‌های علمی و همچنین دانش بومی کشاورزان پیشرو را عامل  دستیابی به پتانسیل حداکثری تولید در بخش کشاورزی دانست و بیان داشت : عملکرد تولید ۳ تا ۴ برابری کشاورزان نمونه در بخش زراعت، ۸ تا ۹ برابری در بخش باغبانی و دو تا سه برابری در تولید ماهی و میگو نسبت به متوسط عملکرد کشور بر ضرورت استفاده از ظرفیت های مغفول در ارتقای بهره وری و معرفی کشاورزان پیشرو به عنوان الگوهای مناسب برای انتقال تجربیات و دانش فنی به دیگر کشاورزان و به حداقل رساندن خلا عملکرد تولید  تاکید دارد. 
این مراسم عصر روز سه شنبه 24 دی ماه سال جاری با برگزاری نشست های تخصصی در  9 بخش زراعت، باغبانی، شیلات و آبزیان و غیره  ادامه  یافت و در هریک از این نشست ها با حضور عالی ترین مقام اجرایی، بهره برداران و نمایندگان بخش خصوصی، اتحادیه ها و انجمن های صنفی پیرامون آخرین مسائل و چالش های تولید را به بحث و تبادل نظر پرداختند. 
روابط عمومی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی 


 

امتیاز :  ۴/۲۵ |  مجموع :  ۴

برچسب ها

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی می باشد.

  5.3.12.0
  V5.3.12.0