سه‌شنبه, 12 فروردين 1399
 • ساعت : ۱۵:۳۰:۳۴
 • تاريخ :
   ۱۳۹۸/۱۱/۲۰ 
 • تعداد بازدید : 391
 • کد خبر : ۱۲۲۲۱۳
با حضور دکتر خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان
"واحد به نژادی سریع و واحد پایش بیماریهای لگوم و دانه های روغنی" در موسسه تحقیقات دیم كشور افتتاح شد

 "واحد به نژادی سریع و واحد پایش بیماریهای لگوم و دانه های روغنی" در موسسه تحقیقات دیم با حضور دكتر خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج افتتاح شد

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات دیم کشور ، در نهمین روز  ایام الله دهه فجر و در چهل‌و‌یکمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران مراسم افتتاح واحد تحقیقاتی بهنژادی سریع و واحد تحقیقاتی پایش بیماریهای لگوم و دانه های روغنی و معرفی ارقام رونمایی شده در سال 1398 با حضور دکتر خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، مهندس فتحی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی، مهندس شکری معاون استاندار و فرماندار شهرستان ویژه مراغه، معاونین سازمان تحقیقات و آموزش کشاورزی و سازمان جهاد کشاورزی استان، دکتر گلکاری رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور، اعضاء شورای اداری شهرستان مراغه‏، روسای ادارات و دانشگاهها، محققین و کارشناسان و اصحابه رسانه در 20 بهمن سال جاری در موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور افتتاح شد.
در این مراسم، دکتر گلکاری رئیس موسسه ضمن گرامی داشت دهه فجر و تجلیل از مقام شهدا و رشادت های سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و  عرض خیر مقدم و تشکر از حضور دکتر خاوازی، دکتر بازرگان و مسئولین استانی و شهرستانی در موسسه، با اشاره به دستاوردهای موسسه در چند سال اخیر و اقدامات تکمیل شده زیرساختی در سالجاری، اهمیت واحدهای تحقیقاتی جدید را در کاهش آسیب‌پذیری تولید در عرصه‌های دیم، افزایش پایدار تولید و تسریع در معرفی ارقام جدید تشریح نمود.

ایشان با اشاره به تاسیس واحد تحقیقات پایش تنش‌های زیستی گیاهان لگوم برای اولین بار در این موسسه، پایش و ارزیابی مستمر گیاهان جایگزین بویژه حبوبات را از ضروریات توسعه کشت این گیاهان در سیستم زراعی دیم برشمرد.
دکتر کاظم خاوازی ، معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات ترویج آموزش کشاورزی ، طی سخنانی در این مراسم اظهار داشت : این دو طرح تحقیقاتی برای تسریع در تحقیقات و شناسایی بیماری حبوبات راه اندازی شده است و  هدف از راه اندازی واحد به نژادی  افزایش سرعت معرفی ارقام جدید موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور است.

 وی با بیان اینکه پیش از این معرفی رقم های جدید 8  تا 12 سال طول می کشید افزود: با راه اندازی این واحد ، معرفی ارقام جدید به سه تا پنج سال کاهش می یابد.
به گفته رئیس سازمان تحقیقات ترویج آموزش کشاورزی برنامه ریزی برای راه اندازی این واحد در مرکز تحقیقات اصلاح بذر و دیگر مراکز تحقیقاتی در حال انجام است. خاوازی در ادامه افزود: واحد پایش بیماری‌های گیاهان لگوم موسسه دیم نیز مجهز ترین مرکز شناسایی بیماری ها و پایش آفات حبوبات، گیاهان علوفه ای و دانه های روغنی در کشور است. وی گفت: با راه اندازی این واحد از این پس بیماری‌های ارقام موجود در کشور شناسایی و پیش بینی می شود تا محصولاتی با مقاومت بیشتر نسبت به بیماری ها معرفی شود. ایشان در ادامه افزود: موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور فرزند انقلاب است و با راه اندازی موسسه در سال 72 موفقیت های خوبی در معرفی بذر ارقام جدید درکشور حاصل شده است .
همزمان با افتتاح این طرح‌ها از تعداد 12 رقم جدید معرفی شده موسسه در حضور مدعوین پرده‌برداری گردید. 

 

امتیاز :  ۲/۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی می باشد.

  5.3.12.0
  V5.3.12.0