چهارشنبه, 18 تير 1399
 
  • ساعت : ۱۴:۴:۲۹
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۳/۳۰ 
  • تعداد بازدید : 75
  • کد خبر : ۱۲۵۹۴۸
روابط عمومی و امور بین الملل موسسه تاس ماهیان گزارش داد:
همزمان با روز جهاد كشاورزی نشست علمی با عنوان تجارب استفاده از سیستم مداربسته در ایران و جهان در مؤسسه تاس ماهیان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل مؤسسه تحقیقات بین المللی تاس ماهیان دریای خزر ، با توجه به کمبود منابع آبی، بهره گیری از سیستم های مدار بسته به منظور توسعه  صنعت آبزی پروری ماهیان خاویاری ، در دستور کار  پژوهشگران مؤسسه تحقیقات بین المللی تاس ماهیان دریای خزر قرار گرفته است. در راستای این هدفگذاری، مقارن با روز جهاد کشاورزی، نشست علمی  با عنوان "تجارب استفاده از سیستم مداربسته در ایران و جهان" با سخنرانی آقای دکتر کاوه امیری کارشناس ارشد اداره شیلات و امور آبزیان استان البرز و آقای مهندس محسن دادرس کارشناس فنی اداره شیلات و امور آبزیان استان قزوین ، روز دوشنبه 26 خرداد 1399 در سالن کنفرانس مؤسسه تاس ماهیان برگزار شد و مزایای استفاده از سیستم های مدار بسته در پرورش ماهیان خاویاری و نکات فنی و کلیدی این سیستم  مورد بحث و بررسی صورت گرفت. در این نشست همچنین مزیت های اقتصادی و زیست محیطی استفاده از سیستم مدار بسته  در پرورش ماهیان خاویاری مورد تاکید کارشناسان مدعو و حاضرین در جلسه قرار گرفت. پس از بحث و تبادل نظر مقرر شد بخش آبزی پروری  موسسه  تاس ماهیان با همکاری و استفاده از تجارب کارشناسان مدعو نسبت به پیاده سازی و راه اندازی پایلوت سیستم مذکور در اسرع وقت اقدامات لازم را به عمل آورد.

 

 

شایان ذکر است، فناوری مذکور ، یکی از روش های آبزی پروری است که حدود سه دهه از بکار گیری آنها در اکثر کشورهای اروپایی و در بعضی از کشورهای آسیایی از جمله کشور ایران می گذرد. هدف اصلی سیستم مدار بسته بالا بردن تراکم، یعنی استفاده حداکثر از فضای موجود و استفاده مجدد از آب می باشد. با پالایش مجدد و گردش آن در محیط مدار بسته ی پرورش ماهی با حذف مواد معلق توسط صافی های فیزیکی و نیز تبدیل آمونیاک به نیتریت و نیترات توسط پالایشگرهای زیستی و با هوادهی و یا تزریق اکسیژن توسط راکتورهای مخلوط کن و در نهایت با ضد عفونی کردن آب، آب مصرفی دوباره پالایش شده و مورد استفاده قرار می گیرد که موجب صرفه جویی در آب و افزایش تولید در واحد سطح خواهد شد.

 

روابط عمومی و امور بین الملل مؤسسه تحقیقات بین المللی تاس ماهیان دریای خزر

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی می باشد.

    V5.3.12.0